E-Deliver 7 är en kinesisk eldriven transportbil med ett mellanstort skåp. Efter att ha provkört bilen konstaterar jag att den har en bit upp till de främsta konkurrenterna i kvalitetsnivå och körkomfort.
Stellantisgruppen släppte nyligen alla sina lätta lastbilar i en megastor facelift. Samarbetspartnern Toyota är med på ett hörn och lanserar nu flera bilar som har fått en facelift. DMH var självklart på plats i nederländska Haag för att provköra bilarna.
Renault slog på stora trumman vid lanseringen av sin nya eldrivna skåpbil, Master E-Tech 100% Electric. DMH har även provkört dieselmodellen av Master, som kort kan beskrivas som en riktigt bra facelift. Fransmännen har lagt krutet på digitala förarstöd och en instrumentering i toppklass.